Zlepšení veřejné dopravy

7. prosinec 2009 | 18.33 |
› 
V minulém týdnu všechny kraje v České republice podepsaly desetileté smlouvy s ČD a.s. na provozování regionální dopravy. Stihly to do 2.prosince. Musely. Od 3. prosince platí směrnice EU o financování veřejné dopravy z veřejných rozpočtů, podle které MUSÍ být na tuto dopravu vypisována výběrová řízení. Smlouvu podepsal i Karlovarský kraj. U nás sice na dvou tratích jezdí soukromá společnost VIAMONT, ale zbytek je plně v režii ČD.
 
Kraj se tak sám zbavil možnosti nechat vysoutěžit kvalitní a přiměřeně dotovanou veřejnou dopravu na železnici. Zavázal se dalších deset let dotovat jednoho dopravce, a to dokonce stejnou finanční částkou jako letos. Nic tak nenutí zlepšovat a zefektivňovat provoz na železnici.

V rámci internetové diskuse jsem vznesl dotaz na pana Jančuru, majitele Student Agency, který měl zájem provozovat regionální dopravu - zde je přepis:

"Dobrý den, pane Jančuro. V jednom ze svých prohlášení jste uvedl, že hodláte žalovat všechny kraje mimo Karlovarského. Proč ne tento? Neměl jste žádný zájem ucházet se o provozování tratí v tomto kraji? Proč?
Miloslav Zitka, včera 11:30"

"Odpověď vložena: dnes 11:48
Dobrý den pane Zítko, v podnětu na Evropskou komisi bude zpráva i o KV kraji. On sice před několika lety tendroval, dle zákona, ale jen na několika tratích/linkách. Zbytek kraje získali ČD taky bez tendrů."


Osobně zastávám názor, že prvořadý úkol v osobní železniční dopravě je sjednocení tarifů a teprve poté uvolnění trhu pro další dopravce. Bohužel ani toto se nechystá.

V Karlovarském kraji se chystá tzv. "Karlovarská karta". Po zkušenostech s pražskou OPEN CARD mám obavu, aby to u nás nedopadlo podobně. Kraj zaplatí miliony za vývoj aplikace, a karty pak nebudou kompatibilní se systémem používaným u ČD (IN-karta) nebo u místního dopravce Ligneta.
 

Problematice veřejné dopravy v našem kraji se budu věnovat nyní mnohem intenzivněji než dosud.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Zlepšení veřejné dopravy petr Šimral 09. 12. 2009 - 04:33