Stromy, prach a krize - jak to spolu souvisí?

3. květen 2009 | 09.53 |
› 

Je krize. Nebo recese. Prý celosvětová, globální. Možná to není tak strašné, jak z toho dělají média a někteří politici. Někteří tohoto fenoménu využívají jako záminku k téměř čemukoliv.

Včera jsem objevil na internetu dva články.

Jeden z nich pojednává o tom, že následky Černobylu jsou téměř zanedbatelné proti tomu, jak špinavé ovzduší v Evropě zabíjí statisíce předčasných úmrtí. Jen v České republice se odhaduje počet úmrtí na následky mikroskopických částic prachu v ovzduší na 2,5 ticíse lidí ročně. Nárůst má na svědomí především vzrůstající automobilová doprava. Jen v letech 1996 až 2006 stoupl objem nákladní automobilové dopravy o 35 procent. Na většině měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu jsou překračovány limity pro rakovinotvorné látky. Celé znění článku najdete na webu Aktualne. A tendence ve výstavbě silnic a podpora automobilového průmyslu /šrotovné/ celou situaci jen zhoršuje.

Asi se mnou nikdo nebude polemizovat, že prach z dopravy lze mírnit vhodnou úpravou okolo silnic, třeba dostatkem zeleně, keřů, stromů. Vhodné jsou pásy stromů nebo lesy, které vysazené okolo silnic tvoří přirozenou bariéru nejen prachu, ale i hluku. Jenže......  přichází fenomén v podobě KRIZE. A někteří politici se rozhodli řešit nedostatečné zdroje nikoliv tím, že by omezili výdaje na státní správu, na zbytečné výdaje pro sebe. Slíbili voličům vracení zákonem stanovených poplatků ve zdravotnictví. A někde na to musí vydělat. Rozhodli se šetřit právě na stromech, lesích.

Jinak si nelze vysvětlit opatření přijaté Karlovarským krajem - viz článek v Karlovarském deníku. Ten pozastavil výdaje z rozpočtu odboru životního prostředí pro vlastníky lesů, žádajících o příspěvek na hospodaření v lesích. Prý dočasně. Ale všichni dobře víme, jak dlouho může trvat "dočasnost". Pro letošní rok byla na tento příspěvek vyčleněna částka 12 milionů korun. Karlovarský kraj poskytuje tento příspěvek ze svého rozpočtu především na obnovu lesů poškozených imisemi, na obnovu, zajištění a výchovu porostů nebo na ekologické a k přírodě šetrné technologie.

V kraji, výrazně zasaženém zátěží z hornické a průmyslové činnosti, v kraji, který má být centrem lázeňské péče v České republice, se jako první výdaje škrtá ekologie. Smutná skutečnost. Máme sice mistrovský tým v ledním hokeji, stavíme pro něj skvělou /trochu předraženou/ halu, ale budeme dál první i v úmrtích zapříčiněných špatným ovzduším. Je to rozhodnutí našich politiků. Stejných, kteří prosazují stavbu nové silnice přes Krušné hory. Proti této je možné, dokud je čas, ještě něco udělat. Přijďte 17. května podpořit snahy občanských sdružení proti betonování Krušných hor na akci do Horní Blatné - pozvánka zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře